Most eljött az ideje annak, hogy bebizonyítsuk, hogy Amerika imádja magát. Ráadásul egyszerre két ugyanolyan filmmel. De tényleg. Egyszerre.
Az mondjuk eddig sem volt titok, hogy az összes tengerentúli film iszonytatosan önimádó, hiszen valahogy mindig az lesz a végén, hogy Amerika a mindenkit megvédelmező, jóságos, békét teremtő, a természeti katasztrófák egyedüli megállítója és hasonlók. Ám most duplán a fejünkbe kalapálják ezt!
Történt nemrég, hogy két teljesen ugyanarról szóló film, szinte egy időpontban jött ki a mozikban! (egyébként el sem hiszem, hogy ezeket bezzeg hajlandóak szélesvásznon vetíteni...grrr)
1. Támadás a Fehér Ház ellen
2. Az elnök végveszélyben
A sztori dióhéjban annyi, hogy amerikaellenesek csapatja megtámadja a Fehér Házat meg az elnököt, vagy őt csak meg akarja támadni, persze ehhez szükség van az épület rommá bombázására. Aztán mindenfélét követelnek, miközben az összes tv társaság 1 km-ről tudósít. Ja és persze van egy beépült áruló is mindig, ugyebár. Meg a gyerekek is viszik a pálmát a filmben! De van nekik hálistennek 2 mácsó legényük, akit egyébként éppen lefokoztak vagy kirúgtak, de ők annyira hűségesek a hazájuk iránt, hogy végül megmentenek mindenkit, még ha a maradék 600 társukat lelövik, de ők akkor is megússzák. És minden jó! Újra! Főleg Amerika.
Dióhéjat említettem volna? Nos, nem dióhéjban is ennyi a sztori!
Na de vessük össze egy kicsit a filmeket, mert azért még így is hatalmas különbségek vannak. Nekem az egyik film lényegesen jobban tetszett, sőt hovatovább a másik egyáltalán nem volt jó. A végén rájöttök úgyis!
Szereplőgárda
Színészi felhozatalt tekintve az 1-es verzió Aaron Eckhart, Gerard Butler és Morgan Freeman vendészereplésével (aki az egyetlen jó dolog volt a filmben, főleg, hogy sokáig azt hittem ő lesz a gonosz) eltörpülhet a 2-es számú versenyző neveivel: Channing Tatum, Jamie Foxx, Jason Clarke, Maggie Gyllenhaal kooperálásával.
Történet
Habár elég egyszerű a sztori, a kivitelezésben a felépítésben és a szálak bonyolításában rejlik a nyertes kulcsa. Lehet hogy nem nagy szám a történet, de meg lehet azt mutatni úgy is, hogy izgalmas legyen és ne unjuk halálra magunkat. Az elnök végveszélyben-ben folyamatosan fokozták a néző adrenalin-szintjét, mindig volt valami új incidens, akciókban nem volt hiány. Lehetett izgulni a főhőseinkért, még akkor is, ha tudtuk a végét. A Fehér házasban az izgalom-faktor végig egy jó 2-es szinten volt (1-10ig) és jó, ha egyszer vagy netán kétszer megemelkedett a pulzusszámom. Ez a film roppantul kiszámítható volt, az akciójelenetek is unalomba merültek, alig vártam, hogy vége legyen.
Ráadásul míg a 2-esben az akció mellett képesek voltak humorizálni is, addig 1-es fapofával játszott.
Az elnök
Jamie Foxx vs Aaron Eckhart. Habár én nem vagyok nagy rajongója AE-nak, azért most próbálok ettől eltekintve állást foglalni. Elnökként szerintem jól szerepelt, próbálta megóvni kollegáit, de ha kellett odaszólt egyet a fogvatartójának. De azért nézzük meg Jamie Foxxot, aki már rengeteg különböző szerepben bizonyította tehetségét, akár csak az elmúlt 2 éves nézve. Stramm kis elnök az tuti. Belevaló, aki cipőválasztáskor is tudja, hogy melyik a menő csuka. Valamint humora is van és ha kell kemény csávó lesz belőle.
A kirúgott és/vagy lefokozott, de megmentelek akkor is testőrök
Gerard Butler verus Channing Tatum. Hm, hát mindketten szuperképességekkel kellene, hogy rendelkezzenek, hiszen túléltek megannyi támadást, robbantás és a többit. Igazából ez a szerep nem nagy kihívás, a fizikum megvolt, ennél több nem igazán szükséges. A kategóriájukban megfeleltek.
A cím
A kedvenc témaköröm. Olympus has fallen, vagyis Támadás a Fehér Ház ellen. Biztos. Már nem emlékszem, hogy az Olympus a program neve volt vagy az elnök becézése, ebből is látszik, hogy nem hagyott mély nyomot bennem a film. A magyar címe semmi extra. Van már pár ilyen kaliberű filmcím, úgyhogy fel is rakom hadd porosodjon a többi között.
A White House Down iróniája, hogy a magyar címében nincs a Fehér Ház kifejezés, pedig a másikban nincs White House. Igaz, ami igaz tényleg porig rombolják az elnök szolid kis lakását. Ám a magyar címe az nevetséges: Az elnök végveszélyben. Persze ez is tipikus elnökös cím, melyet ezúton is köszöntünk a poros polcon, de mi az hogy végveszélyben? Ilyen nem létezik. Jó lehet, hogy ha rákeresel kiad valamit a gugl, de ha kicsit is belegondolunk, mit jelent? Ha valaki végveszélyben van, akkor olyan veszélyben kell lennie, ami már az utolsó, tehát meghal! Amúgy meg nem mindegy, hogy veszélyben vagy végveszélyben vagy? Ugyanúgy be vagy f*sva, mindkét helyzetben..
A gyerekek
Igen-igen, idén nagyon próbálták a gyermekek keltette érzelmekkel felkorbácsolni az akciófilmeket. Körülbelül egykorú gyerekek voltak, csak az egyik lány, a másik meg fiú. De míg a kisfiúnak nem volt nagy szerepe, ráadásul úgy kívánta volna, az ember, hogy neki még legyen valami szerepe a film során (1-es), addig a kislány elég bátor hozzállással mutatkozott a filmben.
Végeredmény
Remélem nem okozok csalódást, de az Elnök végveszélyben (bármilyen idióta is a címe) fölényesen nyert.
Nem azt mondom, hogy vegyétek meg egyből a filmet - egyébként nem is lehet még kapni, pedig már az utána lévő filmek is kijöttek DVD-n-, de ha menne a tvben ne kapcsoljatok el, nem olyan rossz!